Home » Koučing » Dobre stanovený cieľ

Dobre stanovený cieľ

Veľakrát ste si povedali, že spravíte vo svojom živote zmenu. Aj ste mali predstavu, ako by mal vyzerať váš život po zmene. Dosiahli ste, čo ste chceli? Málokedy sa vám to podarilo. Nemali ste jasne stanovený svoj cieľ.

Dobre stanovený cieľ musí mať isté parametre. Musí byť konkrétny, nestačí iba sen alebo túžba. Musí byť ambiciózny, aby ste videli zmenu. Nie priveľmi, aby vás neodradilo, že už nie je reálny. Treba stanoviť čas, za ktorý ho dosiahnete. A pokiaľ sa dá merať, je to výborné. Budete vždy vedieť, kde sa nachádzate. Ako príklad uvediem ženu, ktorá chce schudnúť. Pokiaľ si bude hovoriť Chcem schudnúť, nikdy neschudne. No ak povie: do týchto Vianoc chcem schudnúť päť kilogramov a sedem centimetrov v páse, je to predstaviteľné a akoby záväzné. Vie, koľko chce schudnúť, dokedy chce schudnúť. Úbytok odmeria a zváži. Cieľ je reálny aj ambiciózny. No vie, ako svoj cieľ dosiahne? Kouč by jej pomohol stanoviť si jasný cieľ. Ak s koučom nespolupracujete, koučujte samého seba. Klaďte si otázky:

 • Ako bude vyzerať môj život, keď splním svoj cieľ?
 • Čo mi to prinesie?
 • Ako sa budem cítiť, keď dosiahnem svoj cieľ?
 • Aké sú moje motívy, prečo chcem svoj cieľ dosiahnuť?
 • Akú mám motiváciu?
 • A hlavne: aký bude rozdiel medzi súčasným a budúcim stavom?
 • Ak nemáte kouča, buďte koučom sami sebe.

4 komentáre so far.

 1. Peter M. píše:

  Skúšam to podľa návodu, veľmi mi to nejde. Poradte.

 2. Eva Martinovičová píše:

  Peter, dobre stanovený cieľ musí mať pridanú hodnotu. Teda to, čo získate, keď cieľ splníte. Jasne si treba zadefinovať, čo chcete dosiahnuť. Viete, ako spoznáte dobrý cieľ? Keď si ho napíšete na papier, okamžite vás napadnú aktivity, ktoré musíte vykonať, aby ste sa k nemu dostali. Na prvý raz možno trošku náročnejšie na rozmýšľanie, ale vyplatí sa.

 3. Naďa píše:

  Pamatam si, ako som si ja stanovovala svoje ciele. Boli spatne, nesla som tou spravnou cestou. Az neskor po tvojom kurze Evi u nas v Nitre, neviem ci si pamatas.:) Vsetci co sme sa ho zucastnili, kazdy sme isli svojou cestou. Tvoje rady pomohli, teda mne urcite:) sadla som si a stanovila svoj novy ciel. Dnes mam vlastnu jazykovu skolu a robim to, co som vzdy v podvedomi chcela a priala. Dakujem.

 4. Eva Martinovičová píše:

  Naďa, pamätám si veľmi dobre na Teba aj na tréning. Nič ma neteší viac, ako to, že pomáham ľuďom meniť životy a aspoň troška ich posuniem na ich ceste k úspechu.
  Som rada, že si plníš svoje sny a že sa Ti darí. Dokážeš všetko, pre čo sa rozhodneš. Držím Ti palce.

Top