Home » Koučing » Koučing samého seba (Life koučing)

Koučing samého seba (Life koučing)

Na to, aby bol človek spokojný, musí mať v poriadku štyri oblasti svojho života. Vzťahy, zdravie, uspokojivú prácu a koníčky. Zamyslite sa, kde sa nachádzate v jednotlivých oblastiach. Nakreslite si na papier štyri úsečky. Pri hodnotení môžete použiť koučovaciu škálu od jedna do desať. Zhodnoťte, kde ste teraz. A kam by ste sa chceli dostať.

Viete, aký chcete byť? Viete, čo od života očakávate? Je dôležité mať svoje sny. Zo snov sa stávajú túžby, z túžob ciele a pokiaľ si dobre stanovíte cieľ, prídu aj nápady, ako ho uskutočniť. Ak neviete, čo chcete a očakávate, pomôže vám kouč.

Vzťahy a life koučing

Najdôležitejšie je správne zhodnotenie, kde sa práve teraz nachádzate. Máte vzťah, ktorý vás napĺňa? Ak sa cítite uspokojení po každej stránke – intelektuálnej, mentálnej, emocionálnej aj fyzickej, zrejme máte pre vás toho správneho partnera a vo vzťahu sa cítite spokojní. Potom v tejto oblasti niet čo riešiť a kouča nepotrebujete.

Life koučing a zdravie

Ako je to s vašou fyzickou kondíciou? Pokiaľ bez problémov a veľkého zadýchania vybehnete na piate poschodie, je to iste výsledkom vášho pravidelného športovania. Staráte sa o svoje zdravie, viete, že čas strávený v posilňovni, v prírode rýchlymi prechádzkami, bicyklovaním, korčuľovaním, alebo hoci aj futbalom s priateľmi, je tá správna investícia do vášho zdravia. Eliminovali ste zdravotné riziká, posilnili váš kardiovaskulárny systém. Keď športujete so svojimi blízkymi, je to čas strávený naozaj zmysluplne. Ak sa vám niekde stráca čas na vlastné zdravie, skúste koučing.

Life koučing a práca

Vykonávate prácu, ktorá vás baví? Máte pocit uznania, oceňujú vás vaši nadriadení a podriadení? Ak áno, blahoželám vám. Zmysluplná práca, ktorá je aj koníčkom, je zdrojom vnútornej spokojnosti. Ak je vaša predstava, že každé ráno musíte vstať a ísť do zamestnania, ktoré vás nebaví, alebo dokonca obťažuje, znepokojujúca, treba porozmýšľať, aká práca by vás bavila viac. Pokiaľ naozaj chodíte do práce iba preto, aby vám pribudla na bankový účet suma, z ktorej iba zaplatíte poplatky za život, treba skúmať iné možnosti. Aj tu vám iste pomôže koučing.

Life koučing a záujmy

Máte koníčky? A nájdete si na ne čas? Človek žije plnohodnotne vtedy, keď má svoje záľuby. Nech sú akékoľvek. Čítanie, návšteva dobrého koncertu, výstavy, alebo domáce majstrovanie v pivnici. Čím viac koníčkov, tým pestrejší život. Vytvárate si tým svoje vlastné vnútorné zdroje spokojnosti. Keď sa venujete svojmu hobby, viete, ako vás to obohacuje a napĺňa. Nedarí sa vám? Skúste životný koučing. Kouč vám pomôže spomenúť si na to, čo vám v minulosti prinášalo radosť.

Duševný život a life koučing

Pridám aj piaty rozmer. Ako je to s vašim duševným životom? Vzdelávate sa, čítate? Psychológovia dokázali, že človek, ktorý pravidelne číta hodinu denne, za rok prečíta asi päťdesiat kníh. Za päť rokov je to dvesto päťdesiat kníh. Ak čítate odbornú literatúru, alebo knihy z oblasti, ktorá vás baví, za päť rokov sa z vás stane expert. Je to ako keby ste vyštudovali vysokú školu.

6 komentárov so far.

 1. Martina píše:

  Po prečítaní článku som si uvedomila, prečo sa už dlho cítim nespokojná. Mám zaujímavú prácu, perfektného chlapa. Na cvičenie si nájdem čas iba s odretými ušami, aj to iba občas. S priateľom trávime spolu málo času, pracujeme od rána do noci. Spoločný čas takmer nemáme. Už sa to začína ukazovať na našom vzťahu. A ten piaty rozmer u mňa neexistuje. Treba niečo so sebou a so vzťahom robiť. Ale čo? A ako?

 2. Eva Martinovičová píše:

  Martina: Treba prehodnotiť svoj život. Chápem, že budovanie kariéry je náročná úloha. No stojí za to, aby ste prišli o dobrý vzťah a perfektného chlapa, ako píšete? Vezmite si papier a pero, doprajte si chvíľu samoty a premýšľajte, čo od života očakávate. Keď si stanovíte priority a ciele, stačí vykročiť na cestu k ich splneniu. Pracujte na sebe, aj s partnerom. Keď budete mať naozaj funkčný vzťah, ostatné Vám pôjde ľahšie a jednoduchšie. Podpora blízkeho je dôležitá. Držím Vám palce.

 3. P.F. píše:

  Dobrý deň

  Mám 26 rokov a problém s rozvojom svojej kariéry, pred 3 rokmi som úspešne zakončil univerzitné vzdelávanie na mgr. stupni právnickej fakulty,počas štúdií som každé leto odchádzal za zárobkom do U.S.A. a Veľkej Británie kde sa mi páčilo po pracovnej aj finančnej stránke, bol som so sebou spokojný, zlom nastal leto po vyštudovaní univerzity, keď som bez väčších problémov našiel prácu v Prahe a začal som pracovať ako Key account manager pre jednu internetovú spoločnosť, práca ma síce moc nenapĺňala ale mi to bolo kompenzované finančne a stretol som svoju terajšiu priateľku, s ktorou som šťastný a je to super osoba, po 10 mesiacoch práce som dostal výpoveď a peknú kompenzáciu v podobe slušného odstupného,ktoré som investoval do študijného pobytu v Sydney,Austrálii, pobudol som tam 6 mesiacov bez priateľky,ktorá ostala v Prahe nakoľko este studuje, mne počas tej doby veľmi chýbala tak som sa vrátil a od januára 2010 som si začal hladať prácu v Prahe,avšak sa mi nič nepodarilo doteraz nájsť , resp. bol som na min.30 pohovoroch a nič, všade iba že mi sa Vám ozveme,alebo že už si vybrali iného atdˇ. Mal som však štastie že som dostal aspon možnosť pracovať ako adv. koncipient a na polovičný úvazok pomáham správcovi konkurznej podstaty na Slovensku v Nitre,kým priateľka je stále v Prahe stretávame sa iba cez víkendy, najradšej by som mal prácu v Prahe a bol s ňou.Ma to všetko neuveriteľne frustruje, hlavne to že pracujem iba za 500 € mesačne a že si nič poriadneho nemôžem dovoliť kúpiť ani nikam ísť. Som so životom na Slovensku znechutený do takej miery že mám vnútorný pocit nepopísateľnej nenávisti k tejto krajine, po možnostiach ktoré som zažil v U.S.A., austrálii alebo aj v ČR si tu pripadám úplne bez akej koľvek prespektívy,najhoršie je to že sa ani nikam nemôžem pohnut,lebo tie peniaze čo zarobím mi stačia iba na moju mesačnú réžiu to si fakt nedoprajem skoro nič,cigarety nefajčím,alkohol pijem iba príležitostne a bývam s rodičmi čo ma tiež dosť znervózňuje,lebo majú veľkú tendeciu mi stále hovoriť, čo si mám obliecť, čo mám urobiť atdˇ a kôli tomu sa s nimi veľmi často dostávam do slovných potýčok,lebo mi vadí že stále hovoria čo mám robiť ako keby som mal 12 rokov.
  Kvôli vyššie uvedeným dôvodom mám každý deň zlú náladu a som znechutený so všetkým čo sa tu na Slovensku deje.

  Prosím Vás o radu ako by som sa mohol nasmerovať na tú správnu kolaj,len prosím nie rady typu,že treba vydržať,lebo ja tu toho už mám plné zuby a nechce sa mi do nekonečna robiť zodpovednú prácu a peniaze rovnajúce sa almužne.

 4. Eva Martinovičová píše:

  P.F.: Oceňujem Vaše vzdelanie, jazykové znalosti a pracovné skúsenosti. Mali ste odvahu odísť pracovať do rôznych krajín, iste Vám to dalo veľa. Pozeráte sa na svet cez Vašu momentálnu situáciu. Chápem, máte pocit, že všetko sa obrátilo proti Vám. Máte pekný vzťah, je pochopiteľné, že chcete žiť v Prahe, kde Vaša priateľka študuje. Víkendové cesty sú náročné, rovnako ako vzťah na diaľku.

  Nebudem Vám dávať rady o tom, ako vydržať. Chcete kvalifikovanú a dobre honorovanú prácu, Vaše vzdelanie je zrejme nadštandartné. Píšete, že ste boli minimálne na 30 pohovoroch a neuspeli ste. Keď sa situácia nevyvíja podľa našich predstáv, demotivuje nás to. Jediné, ako posuniete situáciu, je, že sa budete uchádzať o prácu v ďalších firmách. Záleží na Vašom vnútornom nastavení. Zbytočne budete chcieť prácu, pokiaľ ste vnútorne presvedčený, že ju nedostanete. Dostávame nie to, čo chceme, ale to, čo očakávame.

  Naozaj Vám nebudem radiť, som kouč, pomáham ľuďom objaviť práve tie vnútorné zdroje a uvoľniť ich vlastný potenciál. Všetko máte v sebe. Niekedy stačí málo, výjsť zo zaužívaných vzorcov myslenia. Nie je to ľahké, akoby sme sa tomu podvedome bránili, náš mozog treba nasmerovať na inú cestu. Je potrebné zmeniť zmýšľanie v prvom rade o sebe. To, čo som napísala, sa Vám môže zdať veľmi všeobecné a frázovité, na malej ploche je ťažké meniť paradigmy.

  Chodíte do Bratislavy? Rada by som sa s Vami stretla osobne ako kouč. Prvé stretnutie je nezáväzné a bezplatné. Už samotný rozhovor niekedy pomôže. Ak máte záujem, zatelefonujte mi, môžeme si dohodnúť stretnutie.

 5. Jana píše:

  Dobrý deň, vidím že robíte koucing, už dlhšiu dobu pociťujem stagnáciu v živote. Začala som pred siedmimi mesiacmi s podnikaním, milujem svoju prácu, ale moc sa mi nedari, zarábam ledva na účty. Nechcem sa toho vzdať, lebo konečne robim to čo ma baví, viem ze som v tom dobrá. Začala som veľa čítať o sile pozitívneho myslenia, pokusam sa o meditaciu, chcem maľovať -je to niečo čo ma už dlho láka, ale nakoľko nie je financií nazvyš je to obtiažne. Nechcem sa tu sťažovať na svoj život, lebo som toho názoru že každý máme na výber a sme si strojcom svojho šťastia. Ja som ešte donedavna cítila šťastie, mám vzťah ktorý je výnimočný, som v ňom nadmieru spokojná,mám prácu ktorá je mojim poslaním…ale čím viac naberam informacie, tým som zo svojim životom menej spokojná. Neviem ako ďalej, zatiaľ som sa rozhodla prekonávať svoje strachy ako je napríklad voda,plávanie a pod. Neviem či je to ten správny smer… Ďakujem za Vašu odpoveď , s úctou Lara

 6. Eva Martinovičová píše:

  Dobrý deň, Lara. Z toho, čo ste napísali, zrejme cítite potrebu niečo vo svojom živote zmeniť. Čím viac prečítate, tým menej sa cítite naplnená a viac zmätená. A dôsledkom je strata pocitu šťastia. A existenčné ohrozenie Vám istotu nepridá. V tejto situácii burcovať sily a míňať energiu na prekonávanie fóbií? Čo Vám to prináša? Robí Vám radosť prekonávať prekážky? Alebo je to únik?
  Máte záujem sa so mnou stretnúť? Môžeme si pri káve povedať viac. Napíšte mi mail na adresu martinovicova@edwell.sk s Vašim telefónnym číslom. Iste si na seba nájdeme čas.

Top