Koučing – keď treba robiť zmeny…

V prírode a aj v medziľudských vzťahoch platí, že prežívajú tí najschopnejší. Kto je najúspešnejší? Zvyčajne ten, kto sa najlepšie dokáže prispôsobiť zmenám. Asi všetci poznáme ten pocit, ako neradi veci meníme, ak sa už osvedčili. Ale veci sa stále menia. Je lepšie dobrovoľne vstať a prispôsobiť sa, ako sa stať obeťou okolností. Práve v tejto veci vám môže koučing pomôcť. Človek sám sa často dostane do akéhosi stereotypu a nevie sa dostať von. Potom je dobré, ak dostane pomoc. Práve koučing môže byť vhodnou pomocou.

V minulosti to boli terapeuti, ktorí boli asi najkompetentnejší pomôcť človeku v problémoch. Ak má človek vážne problémy, môže pomôcť psychológ, alebo psychiater. Ale čo v prípade, ak je človek zdravý? Ten môže využiť koučing – pomoc človeka, ktorý dokáže pomôcť prekonať osobné krízy. Koučing môže pomôcť pri rozhodovaní, pri určení, čo so zvyškom života. Potom hovoríme, že ide o životný koučing (life coaching). V prípade, že sa chcete zlepšiť vo svojich profesionálnych vzťahoch, potom je namieste profesionálny koučing.

Koučing je pomerne nové slovo, ešte pred pár rokmi sme o ňom nepočuli.

Koučing – je to pre vás?

Máte obdobia, kedy sa vám nakopia problémy a starosti a zrazu neviete, ako ich vyriešiť? Potrebujete niekoho, kto vám poradí, ako si určiť priority, nové ciele a cestu k nim. Potrebujete niekoho, kto je objektívny, kto sa vie s vami pozrieť na situáciu zhora. Rozmýšľali ste o koučingu? Práve koučing pre vás môže byť celkom presným riešením.

Poznáte niekoho, kto má svojho kouča? Ak áno, iste vám rád povie, ako sa cíti v úlohe koučovaného. Ako mu koučing pomohol vyriešiť dovtedy neriešiteľné problémy. A tým mu zlepšil kvalitu života. Vzťah kouča a koučovaného je založený na dôvere. Kouč vás bude riadiť otázkami. Nie sú príjemné. Ale sú účinné. Koučing je orientovaný na budúcnosť. A o tú vám predsa ide.

…ale keď koučing je drahý…

Koučing je proces, ktorý sa odohráva takpovediac tvárou v tvár. Niekto si musí nájsť čas, aby vám poskytol službu. A keďže ide spravidla o špecialistu, jeho čas je drahý. Takže koučing naozaj nie je lacná záležitosť – ak sa na to pozeráme cez prizmu rozpočtu. Avšak predstavte si dve situácie.

  1. Ušetríte niekoľko sto eur, ale v ďalších rokoch sa vám možno naďalej nepodarí riadne vyriešiť svoje aktuálne ťažkosti. Nebudete dosahovať optimálne výsledky – či už v práci alebo v osobnom živote. Jednoducho, nebudete spokojní. Vedeli by ste vyčísliť stratu?
  2. Miniete niekoľko sto eur a s pomocou odborného kouča v priebehu niekoľkých týždňov odhalíte príčiny najvážnejších problémov a vyriešite ich. V ďalších rokoch sa vyberiete iným smerom – nezaťažení tými problémami. Vedeli by ste vyčísliť zisk?

Je pravda, že odborné poradenstvo je pomerne drahý špás, ak sa na to pozeráte len cez formulár má dať – dal. Je drahý skúsený právnik, ktorý vyrieši ťažkosti? Je drahý výborný zubár, ktorý vás zbaví ťažkostí? Je drahý podnikateľský seminár, ktorý vám zmení myslenie a znásobí zisk? Áno. Tieto služby bývajú drahé, ak sa na ne pozeráme očami účtovníka. Ale ak sa na ne pozeráte ako na investíciu, situácia sa náhle zmení. Dobrá investícia sa totiž často vráti v mnohonásobne vyššej miere, než ste vložili…

Takže aj na koučing je vhodné pozerať sa skôr ako na investíciu. A teraz sa ešte pozrime na situácie, kedy v živote treba robiť zmeny. To všetko sú prípady, v ktorých práve koučing môže byť mimoriadne efektívny. Skúsený kouč totiž na veci nahliada inak, ako človek, ktorého myslenie je často zaťažené strachom, stresom, termínmi a únavou z toho, že možno už mesiace nič nezvláda.

Osobné krízy

Žijeme v prostredí neustálych zmien. Zo všetkých strán počúvame o kríze. O kríze finančnej, morálnej, o kríze v spoločnosti. Psychológovia a sociológovia odhadujú, že každý z nás rieši každé dva až tri mesiace aj osobnú krízu. Nemusí ísť hneď o úmrtie v rodine, o rozvod alebo rozchod partnerov. Ani o stratu strechy nad hlavou.

Osobné krízy sa priamo týkajú našich životov. Ako zvládnuť situáciu v zamestnaní – vedenie ohlásilo redukovanie stavu zamestnancov. Ako vyriešiť konflikt s intrigánskou kolegyňou bez toho, aby klesla moja efektivita práce, aby som sa nestal jedným z prvých kandidátov na prepustenie. Ako vyjsť s peniazmi do ďalšej výplaty. Kam s deťmi počas prázdnin… Ako organizovať ten krátky čas, kedy nepracujem. Koníčky? Alebo skôr rodinný výlet?

V osobnom a rodinnom živote môže byť koučing nenahraditeľný. Ruch rodinného života, požiadavky príbuzných, do toho pracovné povinnosti, možno stavba domu a ako nič človek stratí schopnosť rozlíšiť, čo je vlastne dôležité.

Rozhodovanie

Denne riešime operatívne veci. Rozhodujeme sa impulzívne. Nad svojimi rozhodnutiami neuvažujeme, ak, tak iba chvíľu. Žijeme ako na kolotoči. Život plynie príliš rýchlo, uniká nám medzi prstami. Každý deň je rovnaký. Dostávame sa do situácií, kedy sa už rozhodnúť nevieme. Začíname unikať. A podriadime sa dobe so slovami, že život je príliš rýchly na to, aby sme ho žili. Spomeňte si – ako ste odpovedali na otázku známeho, ktorý sa vás telefonicky alebo pri osobnom stretnutí opýtal Ako sa máš? Usmiali ste sa a povedali : Mám sa dobre, rodina je zdravá a spokojná, v práci sa mi darí.? Alebo ste povedali: Mám sa rýchlo, nič nestíham. Veď to poznáš?

Odborná pomoc

Sú chvíle, kedy cítime, že samotný život nezvládame. Radi by sme sa s niekým poradili. Tak riešime jednotlivé situácie s kamarátkou pri káve, s kamarátom pri pive. Vypočujú nás, niekedy poradia. Vnesú nový vhľad do problému. Na chvíľu sa na nám uľaví. Ale takáto pomoc je iba dočasná. Už zajtra riešime niečo iné. Vždy je to otázkou priorít. Niekedy sa vkradne myšlienka, že by bolo vhodné poradiť sa s niekým, kto nás profesionálne usmerní. Kto nás naučí stanoviť si priority, riešiť problémy, alebo im predchádzať tým, že budeme pripravení žiť svoj život.

Keď sa rozhodnete vyhľadať odbornú pomoc, viete, na koho sa obrátiť? Potrebujete trénera, ktorý vás na tréningu naučí jednotlivé zručnosti? Potrebujete terapeuta, ktorý vám pomôže spracovať minulé udalosti vo vašom živote? Alebo potrebujete kouča, vďaka ktorému si budete vedieť stanoviť svoje životné priority a ciele? Kouč vám pomôže uvoľniť váš vlastný potenciál. V spolupráci s koučom dokážete nájsť riešenia situácií, na ktoré by ste sami neprišli.

Podobné články