Koučing samého seba – stanovenie cieľa

Ak chudnúca dáma z predchádzajúceho článku využije služby kouča, pochopí, že konkrétny, ambiciózny, reálny, akceptovateľný a termínovaný cieľ je dobrý. Ale stále nemá stanovené aktivity, ktoré musí spraviť, aby bola tieto Vianoce o päť kíl ľahšia. Je to jednoduchý príklad. Všetci vieme, čo máme robiť a nerobiť, keď chceme schudnúť. No stanovujete si aj iné ciele, kde následné aktivity jasné nie sú. Aký je dobrý cieľ? Ten, ktorý má definovanú pridanú hodnotu. Práve pridaná hodnota je to, čo robí rozdiel medzi východzím a konečným stavom. V prípade našej dámy je správnym cieľom byť štíhla. Dosiahnutie cieľa s pridanou hodnotou ju posunie do celkom reálnej predstavy.

Skúste koučing samého seba. Napíšte si na papier svoj cieľ. A definujte práve tú pridanú hodnotu. Keď to spravíte, mali by vám byť jasné kroky, ako dosiahnete žiaducu pridanú hodnotu. Nezabudnite si svoj dlhodobý cieľ rozdeliť na etapy, po ktorých budete kráčať. Na míľnikoch zhodnoťte, či ste na správnej ceste. Práve míľniky vás utvrdia v tom, že ste po ceste neodbočili.

Pochváľte sa s tým, čo chcete dosiahnuť. Rozprávajte o tom svojej rodine, kolegom, priateľom. Ja to vaše potvrdenie toho, že máte odhodlanie. A blízki sa vám odmenia motiváciou. S pomocou kouča alebo metód koučingu samého seba budete kráčať ku svojim cieľom istejšie a priamejšie.

Podobné články