Koučing samého seba (Life koučing)

Na to, aby bol človek spokojný, musí mať v poriadku štyri oblasti svojho života. Vzťahy, zdravie, uspokojivú prácu a koníčky. Zamyslite sa, kde sa nachádzate v jednotlivých oblastiach. Nakreslite si na papier štyri úsečky. Pri hodnotení môžete použiť koučovaciu škálu od jedna do desať. Zhodnoťte, kde ste teraz. A kam by ste sa chceli dostať.

Viete, aký chcete byť? Viete, čo od života očakávate? Je dôležité mať svoje sny. Zo snov sa stávajú túžby, z túžob ciele a pokiaľ si dobre stanovíte cieľ, prídu aj nápady, ako ho uskutočniť. Ak neviete, čo chcete a očakávate, pomôže vám kouč.

Vzťahy a life koučing

Najdôležitejšie je správne zhodnotenie, kde sa práve teraz nachádzate. Máte vzťah, ktorý vás napĺňa? Ak sa cítite uspokojení po každej stránke – intelektuálnej, mentálnej, emocionálnej aj fyzickej, zrejme máte pre vás toho správneho partnera a vo vzťahu sa cítite spokojní. Potom v tejto oblasti niet čo riešiť a kouča nepotrebujete.

Life koučing a zdravie

Ako je to s vašou fyzickou kondíciou? Pokiaľ bez problémov a veľkého zadýchania vybehnete na piate poschodie, je to iste výsledkom vášho pravidelného športovania. Staráte sa o svoje zdravie, viete, že čas strávený v posilňovni, v prírode rýchlymi prechádzkami, bicyklovaním, korčuľovaním, alebo hoci aj futbalom s priateľmi, je tá správna investícia do vášho zdravia. Eliminovali ste zdravotné riziká, posilnili váš kardiovaskulárny systém. Keď športujete so svojimi blízkymi, je to čas strávený naozaj zmysluplne. Ak sa vám niekde stráca čas na vlastné zdravie, skúste koučing.

Life koučing a práca

Vykonávate prácu, ktorá vás baví? Máte pocit uznania, oceňujú vás vaši nadriadení a podriadení? Ak áno, blahoželám vám. Zmysluplná práca, ktorá je aj koníčkom, je zdrojom vnútornej spokojnosti. Ak je vaša predstava, že každé ráno musíte vstať a ísť do zamestnania, ktoré vás nebaví, alebo dokonca obťažuje, znepokojujúca, treba porozmýšľať, aká práca by vás bavila viac. Pokiaľ naozaj chodíte do práce iba preto, aby vám pribudla na bankový účet suma, z ktorej iba zaplatíte poplatky za život, treba skúmať iné možnosti. Aj tu vám iste pomôže koučing.

Life koučing a záujmy

Máte koníčky? A nájdete si na ne čas? Človek žije plnohodnotne vtedy, keď má svoje záľuby. Nech sú akékoľvek. Čítanie, návšteva dobrého koncertu, výstavy, alebo domáce majstrovanie v pivnici. Čím viac koníčkov, tým pestrejší život. Vytvárate si tým svoje vlastné vnútorné zdroje spokojnosti. Keď sa venujete svojmu hobby, viete, ako vás to obohacuje a napĺňa. Nedarí sa vám? Skúste životný koučing. Kouč vám pomôže spomenúť si na to, čo vám v minulosti prinášalo radosť.

Duševný život a life koučing

Pridám aj piaty rozmer. Ako je to s vašim duševným životom? Vzdelávate sa, čítate? Psychológovia dokázali, že človek, ktorý pravidelne číta hodinu denne, za rok prečíta asi päťdesiat kníh. Za päť rokov je to dvesto päťdesiat kníh. Ak čítate odbornú literatúru, alebo knihy z oblasti, ktorá vás baví, za päť rokov sa z vás stane expert. Je to ako keby ste vyštudovali vysokú školu.

Podobné články