Princípy koučingu

Koučovanie a koučovací proces je založený na niekoľkých dôležitých princípoch. Celý proces medzi koučom a koučovaným je o vzťahu dvoch ľudí. A ako každý vzťah, má svoje zákonistosti. Je funkčný iba vtedy, keď sú dodržané určité pravidlá.

Otvorenosť

Ak sa rozhodnete pre kouča a koučing, je dôležité byť úprimný. Nielen ku svojmu koučovi. Musíte byť otvorený sám k sebe. Všetci máme v hlave trinástu komnatu, kam skryjeme to, o čom nechceme alebo nedokážeme hovoriť. Do tejto miestnosti ukladáme všetko to, čo nevieme riešiť. Pretože nás to bolí. Pretože riešenia vyžadujú odvahu na zmenu. Je potrebné vystúpiť zo svojej zóny komfortu a vyvinúť aktivitu. Pokiaľ nebudete k sebe úprimný a otvorený, je koučing strata času. A peňazí. Ak máte vo svojej hlave riešenia uzamknuté, nepomôže vám ani najlepší kouč. Nenavedie vás, pretože sami nechcete.

Dôvera

Koučovanie je založené na dôvere. Obojstrannej. Koučovaný musí svojmu koučovi veriť. Rovnako dôveruje kouč svojmu koučovanému. Verí, že koučovaný chce vyriešiť to, čo sa mu doteraz nepodarilo. A verí, že všetci máme v sebe obrovský potenciál. Základom je vlastná sebadôvera. Tá viera samého v seba, že dokážem to, pre čo som sa rozhodol. Sebadôvera je základom pre spoluprácu s koučom. Zohráva obrovskú úlohu s sebakoučingu. O tom, ako koučovať samého seba, si prečítate v článku Koučing samého seba.

Zameranie na budúcnosť

So svojim koučom nebudete prežívať situácie dávno minulé. Nebudete s ním spracovávať svoje negatívne zážitky. Ak viete, že máte nevyriešené vzťahy a nespracované traumy, pomôže vám psychoterapeut. Ten s vami znova prežije vašu minulosť, poradí vám a navedie vás, ako spracovať vašu osobnú históriu. Kouč vás vedie do vašej budúcnosti. Z minulosti vezme iba tie pozitíva, ktoré vám pomôžu nájsť riešenia. Vaše vlastné pozitívne zdroje.

Predstavivosť

V koučovacom procese kouč od vás bude chcieť vašu predstavivosť a kreativitu. Bude vás často žiadať, aby ste si predstavili samého seba v budúcnosti. O rok, o dva, možno o desať rokov. Bude sa vás pýtať: Kde sa vidíš? Aký si? Páči sa ti, ako žiješ? Čo je pre teba dôležité? Dosiahol si svoj cieľ? Ako si to spravil? Ako koučovaný prežívate vlastný život v budúcnosti. Poznáte denné snenie? Predstavujete si niekedy samého seba takého, akým by ste chceli byť? Ak to dokážete, máte vysokú mieru vlastnej predstavivosti.

Zameranie na cieľ a cesty, ktoré k nemu vedú

Nestačí si stanoviť cieľ alebo ciele. Treba nájsť cesty, ktoré nás k našim cieľom privedú. Aj to je úlohou koučingu. Ak iba snívate, do cieľa sa nedostanete. Kouč vám pomôže nielen definovať cieľ, pomôže vám vytýčiť trasu. A určiť si kontrolné míľniky. Aj to je dôležité. Niekedy sa cestou k svojmu cieľu vzdialime a odbočíme z určenej cesty. Práve preto je dôležité mať kontrolné body. Vždy je lepšie vrátiť sa z odbočky a vrátiť sa na správnu cestu. Na konci koučovacieho sedenia si spolu s koučom dohodnete konkrétne aktivity, ktoré spravíte do budúceho koučovacieho sedenia. A úvod nasledujúceho stretnutia bude patriť vašim vykonaným aktivitám. A sebazhodnoteniu, čo sa vám podarilo. A prečo.

Pozitívny pohľad

Koučovanie je vždy zamerané pozitívne. Odhaľujete svoje silné stránky. A svoju budúcnosť staviate iba na svojich pozitívach. Kouč vás nebude upozorňovať na slabé stránky. Tie máme každý. Je dôležité naučiť sa pracovať a využívať práve svoje silné stránky. Je to efektívnejšie a rýchlejšie. Nezameriavajte sa na svoje slabiny. Posilňujte to, čo je vo vás najsilnejšie.

Podobné články